ocity_logo

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ O-CITY:

ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΣΥΧΡΟΝΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ

Η εναρκτήρια συνάντηση των εταίρων του Ευρωπαϊκού προγράμματος «Orange: Creativity, Innovation & Technology: O-City» πραγματοποιήθηκε στις 4 και 5 Φεβρουαρίου στη Γανδία της Ισπανίας.

Το εν λόγω πρόγραμμα χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση και εγκρίθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ KA2: Συνεργασία για ανάπτυξη της καινοτομίας και ανταλλαγή καλών πρακτικών (Knowledge Alliances). Η σύμπραξη του έργου αποτελείται από 13 οργανισμούς από τις χώρες: Ισπανία, Σλοβενία, Σερβία, Ιταλία, Ελλάδα και Κολομβία.

ocity_meeting2
Κύριοι στόχοι του έργου είναι:

• Η ανακάλυψη, η προώθηση και η ενίσχυση της πολιτιστικής κληρονομιάς των πόλεων, ως μέσο για την ανάπτυξη της ταυτότητας των πολιτών και της κοινωνικής ευημερίας.
  • Η ενθάρρυνση της δημιουργικής οικονομίας (orange economy) εκπαιδεύοντας τους επαγγελματίες στις δημιουργικές τεχνολογίες, έτσι ώστε να ενσωματώσουν αυτή τη γνώση σε υπάρχουσες και νέες εταιρείες. Τομείς όπως οι τέχνες και ο πολιτισμός, οι οποίοι είναι συνδεδεμένοι με το παρελθόν, μπορούν χάρη στις νέες τεχνολογίες να θεωρηθούν ως οι βασικοί τομείς της δημιουργικής οικονομίας.
  • Ο εκσυγχρονισμός των πανεπιστημίων και καινοτομία στις μεθόδους διδασκαλίας και εκμάθησης.

Οι στόχοι αυτοί θα επιτευχθούν μέσω:

• Ανταλλαγής γνώσεων και καλών πρακτικών μεταξύ πανεπιστημίων, επιχειρήσεων και πόλεων. Με αυτόν τον τρόπο θα είναι δυνατό να δημιουργηθεί μια σημαντική πηγή για τη δημιουργία καινοτομιών, οι οποίες μπορούν να επηρεάσουν το περιβάλλον.
  • Δημιουργίας και εφαρμογής μιας διαδραστικής, πολύγλωσσης και διαπολιτισμικής πλατφόρμας, παρέχοντας εκπαιδευτικές ενότητες, πολυμέσα, καινοτόμα εκπαιδευτικά εργαλεία που θα αναπτυχθούν από φοιτητές, καθηγητές και επαγγελματίες, για την προώθηση του πολιτισμού και των κοινωνικών αξιών.

Στη παρούσα φάση βρίσκεται σε εξέλιξη το πρώτο πακέτο εργασίας που αφορά την παραγωγή υλικού αναφορικά με το εκπαιδευτικό, νομοθετικό και επιχειρησιακό πλαίσιο της δημιουργικής οικονομίας (orange economy) που ισχύει σε κάθε χώρα. Υπεύθυνος εταίρος για την υλοποίηση του εν λόγω πακέτου εργασίας είναι το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, με τη συμβολή του εταίρου GM Studio που θα αναλάβει την παραγωγή και προβολή σχετικού οπτικοακουστικού υλικού.

ocity_meeting1Η επόμενη διακρατική συνάντηση θα πραγματοποιηθεί 21-24 Ιουλίου στη Ματέρα (Ιταλία).