Eκπαιδευτικό Πρόγραμμα:

CCNA (Cisco Certified Network Associate) 200-301
Ετήσιο Εντατικό

Το πρόγραμμα «CCNA (Cisco Certified Network Associate) 200-301» έχει διάρκεια 180 ώρες και καλύπτει διεξοδικά τα πλέον απαραίτητα θέματα Δικτύων Η/Υ, από εισαγωγικές έννοιες έως και σύνθετες εφαρμογές, με ιδιαίτερη έμφαση σε πρακτική κατάρτιση. Η επιτυχής ολοκλήρωση του εκπαιδευτικού προγράμματος οδηγεί στη λήψη Πιστοποιητικού Εξειδικευμένης Επιμόρφωσης από το Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ. του Πανεπιστήμιου Θεσσαλίας.

Το παρόν εκπαιδευτικό πρόγραμμα απευθύνεται σε, φοιτητές ή απόφοιτους των ΓΕΛ, ΕΠΑΛ(ΤΕΕ), ΙΕΚ, ΤΕΙ και ΑΕΙ. Θα τηρηθεί αυστηρή σειρά προτεραιότητας λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων συμμετοχής. Η αίτηση συμμετοχής υποβάλλεται ηλεκτρονικά, μέσω της ιστοσελίδας του Κέντρου Επιμόρφωσης & Διά Βίου Μάθησης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. To εκπαιδευτικό πρόγραμμα «CCNA (Cisco Certified Network Associate) 200-301» παρέχει σύγχρονες εξειδικευμένες γνώσεις σε θέματα εγκατάστασης, λειτουργίας και συντήρησης Δικτύων Η/Υ και προετοιμάζει για την απόκτηση του πιστοποιητικού CCNA (Cisco Certified Network Associate) 200-301 που δίνεται από τη Cisco Systems.

Το πρόγραμμα στηρίζεται στις αρχές της μικτής μορφής προγραμμάτων εξειδίκευσης και Διά Βίου μάθησης. Οι επιμορφούμενοι έχουν τη δυνατότητα να λάβουν είτε εκπαίδευση δια ζώσης, εάν βρίσκονται κοντά στις εγκαταστάσεις της Ακαδημίας Cisco (στη Λαμία) είτε σύγχρονη εκπαίδευση, με παρακολούθηση της διδασκαλίας με διαδικασίες τηλεδιάσκεψης. Επιπλέον όλοι οι επιμορφούμενοι λαμβάνουν και ασύγχρονη εκπαίδευση, κατά την οποία τους διατίθεται με ευέλικτο τρόπο προσαρμοσμένο στις προσωπικές τους ανάγκες και προτεραιότητες το υλικό του προγράμματος. Το διδακτικό υλικό της Cisco Networking Academy πλατφόρμας περιλαμβάνει όλους τους τύπους μαθημάτων όπως αρχεία κειμένου, αρχεία ήχου, αρχεία βίντεο και βιντεομαθήματα.

Τα μαθήματα διεξάγονται σε ειδικά διαμορφωμένες αίθουσες στην Τοπική Ακαδημία Cisco (Τμήμα Πληροφορικής Π.Θ., Παπασιοπούλου 2- 4, Τ.Κ. 35131, Γαλανέικα, Λαμία). Οι εκπαιδευόμενοι από απόσταση μπορούν να παρακολουθούν τα μαθήματα μέσω λογισμικού Skype ή WebEx.

Πρακτική

Οι εκπαιδευόμενοι για τη πρακτική τους εξάσκηση χρησιμοποιούν αυθεντικό εξοπλισμό δικτύων της Cisco Systems και επιπλέον το μάθημα γίνεται με τέτοιο τρόπο ώστε οι εκπαιδευόμενοι να μαθαίνουν να χρησιμοποιούν οποιοδήποτε δικτυακό εξοπλισμό. Επίσης οι εκπαιδευόμενοι έχουν στην διάθεσή τους λογισμικό προσομοίωσης (Cisco Packet Tracer) που δίνει τη δυνατότητα εκτεταμένου πειραματισμού και μελέτης της συμπεριφοράς σύνθετων δικτύων για πλήθος διαφορετικών ρυθμίσεων. Υπάρχει ακόμα η δυνατότητα οι εκπαιδευόμενοι να έχουν πρόσβαση στα μηχανήματα Cisco του εργαστηρίου από απόσταση (με κωδικό που θα τους δοθεί) και έτσι να πειραματίζονται σε πραγματικό εξοπλισμό όποτε το επιθυμούν.

Βρείτε εδώ όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για την εγγραφή σας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «CCNA (Cisco Certified Network Associate) 200-301» και συμπληρώστε online την αίτηση σας.

Το συνολικό κόστος συμμετοχής, το οποίο καλύπτει το σύνολο της εκπαίδευσης για την απόκτηση του Πιστοποιητικού Εξειδικευμένης Επιμόρφωσης, ανέρχεται στα 850€.

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Περίοδος εγγραφών

21 Οκτωβρίου 2019 έως 10 Νοεμβρίου 2019

Παράταση υποβολής αιτήσεων

Έως τις 22/11/19

15 Νοέμβριου 2019

Την επιστημονική εποπτεία του προγράμματος, έχει ο κ. Γεώργιος Σταμούλης, Καθηγητής των τμημάτων Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ, Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, ο οποίος φέρει την ευθύνη για το σχεδιασμό, υλοποίηση και παρακολούθηση της ακαδημαϊκής διαδικασίας του συγκεκριμένου εκπαιδευτικού προγράμματος. Οι διδάσκοντες στο πρόγραμμα είναι πιστοποιημένοι Εκπαιδευτές Cisco Academy και έχουν εξειδικευθεί στη Cisco Systems (Βρυξέλες) και στο Cisco Networking Academy Training Center (Αθήνα).

Οι διδάσκοντες στο πρόγραμμα είναι πιστοποιημένοι Εκπαιδευτές Cisco Academy και έχουν εξειδικευθεί στη Cisco Systems (Βρυξέλες) και στο Cisco Networking Academy Training Center (Αθήνα). Ενδεικτικά διδάσκοντες και επόπτες είναι:

Βράντζα Ελένη: Διοικητική Υπεύθυνη της Cisco Networking Academy του Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ. του Π.Θ., Cisco Academy Εκπαιδεύτρια, M.Sc.(hons), M.Sc., CCNA, CCNP, CCDA, CCDP, WLANFE, WLANSE, CCIE (R&S #10286), ITIL Foundation.

Δρ. Ξενάκης Αποστόλης: Εκπαιδευτής Cisco Networking Adacemy, Wireless Sensor Systems Lab Researcher, Π.Δ. 407/80 Τμήματος Πληροφορικής Π.Θ.