Διγλωσσία και διδασκαλία της
νέας ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας

Το πρόγραμμα «Διγλωσσία και διδασκαλία της νέας ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας», το οποίο ανταποκρίνεται στις πρόνοιες του ΦΕΚ 3049 (τ. Β’, 23/09/2016) περί προσόντων στελέχωσης των Δομών Υποδοχής και Εκπαίδευσης των Προσφύγων (ΔΥΕΠ), θα προσφερθεί δύο φορές (από Οκτώβριο-Φεβρουάριο του 2018/Α΄ κύκλος & από Φεβρουάριο-Ιούνιο του 2018/Β΄ κύκλος). Σκοπός του εν λόγω εκπαιδευτικού προγράμματος είναι η παροχή εξειδικευμένης γνώσης σε θέματα Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας, Διγλωσσίας και διδασκαλίας της νέας ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας σε αλλόγλωσσους πληθυσμούς. Η επιτυχής ολοκλήρωση του εκπαιδευτικού προγράμματος οδηγεί στη λήψη Βεβαίωσης Παρακολούθησης από τη Σχολή Διά Βίου Μάθησης του Πανεπιστήμιου Θεσσαλίας. Επιπλέον, σε όσους επιμορφούμενους παρακολουθήσουν την ενότητα «Διγλωσσία» θα διανεμηθεί δωρεάν το σύγγραμμα «Μαθήματα Διγλωσσίας» (Ι. Γαλαντόμος, 2012, εκδ. Επίκεντρο).

Το παρόν εκπαιδευτικό πρόγραμμα απευθύνεται σε πτυχιούχους τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (ΑΕΙ & ΤΕΙ) της ημεδαπής και της αλλοδαπής, σε φοιτητές/σπουδαστές ιδρυμάτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της ημεδαπής και της αλλοδαπής, σε αποφοίτους Β/θμιας εκπαίδευσης, καθώς και σε εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης (μόνιμοι, αναπληρωτές και ωρομίσθιοι).

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Διγλωσσία και διδασκαλία της νέας ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας» έχει ως στόχο:

• την επικαιροποίηση των γνώσεων που οι συμμετέχοντες έχουν λάβει στις προπτυχιακές τους σπουδές, σχετικά με θέματα Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας, Διγλωσσίας και διδακτικής μεθοδολογίας της νέας ελληνικής σε πολύγλωσσα περιβάλλοντα,
  • την παροχή εξειδικευμένων γνώσεων στη διδασκαλία της νέας ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας,
  • τη σε βάθος ενημέρωση σε εξειδικευμένα θέματα Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας και Διγλωσσίας,
  • την εμβάθυνση σε θέματα σχεδιασμού εκπαιδευτικού υλικού για τη διδασκαλία της ελληνικής σε αλλόγλωσσους πληθυσμούς.

Το προτεινόμενο πρόγραμμα στηρίζεται στις αρχές της εκπαίδευσης ενηλίκων και υιοθετεί σύγχρονες και καινοτόμες μεθόδους εκπαίδευσης και συγκεκριμένα τις διαδικασίες της εξ’ αποστάσεως εκπαίδευσης.

Βρείτε εδώ όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για την εγγραφή σας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Διγλωσσία και διδασκαλία της νέας ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας» και συμπληρώστε online την αίτηση σας.

Το συνολικό κόστος συμμετοχής, το οποίο καλύπτει το σύνολο της εκπαίδευσης για την απόκτηση της Βεβαίωσης Παρακολούθησης, ανέρχεται στα 600€.

Όλες οι θεματικές ενότητες δεν είναι υποχρεωτικές, μπορεί κάποιος να παρακολουθήσει το πρόγραμμα τμηματικά και το κόστος συμμετοχής ανά ενότητα είναι 200 ευρώ (συνολικό κόστος συμμετοχής, το οποίο καλύπτει το σύνολο της εκπαίδευσης για την απόκτηση της Βεβαίωσης Παρακολούθησης, ανέρχεται στα 600€). Με την ολοκλήρωση της 2ης ενότητας διανέμεται δωρεάν σύγγραμμα με θέμα την Διγλωσσία.

ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΔΙΔΑΚΤΡΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΑΣ

Alpha Bank:

Αριθμός Λογαριασμού: 310-00-2002-020935

IBAN: GR6401403100310002002020935

Κωδικός έργου: 4165.0006

ΠΡΟΣΟΧΗ: Στην αιτιολογία του καταθετηρίου θα πρέπει να αναφέρεται οπωσδήποτε ο κωδικός του έργου 4165.0006 καθώς και το Επίθετο του καταρτιζόμενου.

Αποδεικτικό Κατάθεσης:
 Με την αίτησή σας θα πρέπει να επισυνάψετε το αποδεικτικό κατάθεσης

Περίοδος Αιτήσεων 14/12/2017 έως 22/01/2018

Έναρξη Επιμόρφωσης

Φεβρουάριος 2018 – Ιούνιος 2018

Την επιστημονική εποπτεία του προγράμματος έχει η κ. Γεωργία Ανδρέου, καθηγήτρια Γλωσσολογίας του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, η οποία φέρει την ευθύνη για τον σχεδιασμό, υλοποίηση και παρακολούθηση της ακαδημαϊκής διαδικασίας του συγκεκριμένου εκπαιδευτικού προγράμματος. Συνδιδάσκων στο εν λόγω πρόγραμμα θα είναι ο επίκουρος καθηγητής Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου, κ. Ιωάννης Γαλαντόμος.