Διγλωσσία και διδασκαλία της
νέας ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας

Το πρόγραμμα «Διγλωσσία και διδασκαλία της νέας ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας», το οποίο ανταποκρίνεται στις πρόνοιες του ΦΕΚ 3049 (τ. Β’, 23/09/2016) περί προσόντων στελέχωσης των Δομών Υποδοχής και Εκπαίδευσης των Προσφύγων (ΔΥΕΠ), θα προσφερθεί δύο φορές (από Οκτώβριο-Φεβρουάριο του 2018/Α΄ κύκλος & από Φεβρουάριο-Ιούνιο του 2018/Β΄ κύκλος). Σκοπός του εν λόγω εκπαιδευτικού προγράμματος είναι η παροχή εξειδικευμένης γνώσης σε θέματα Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας, Διγλωσσίας και διδασκαλίας της νέας ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας σε αλλόγλωσσους πληθυσμούς. Η επιτυχή ολοκλήρωση του εκπαιδευτικού προγράμματος οδηγεί στη λήψη Βεβαίωσης Παρακολούθησης από τη Σχολή Διά Βίου Μάθησης του Πανεπιστήμιου Θεσσαλίας. Επιπλέον, σε όσους επιμορφούμενους παρακολουθήσουν την ενότητα «Διγλωσσία» θα διανεμηθεί δωρεάν το σύγγραμμα «Μαθήματα Διγλωσσίας» (Ι. Γαλαντόμος, 2012, εκδ. Επίκεντρο).

Το παρόν εκπαιδευτικό πρόγραμμα απευθύνεται σε πτυχιούχους τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (ΑΕΙ & ΤΕΙ) της ημεδαπής και της αλλοδαπής, σε φοιτητές/σπουδαστές ιδρυμάτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της ημεδαπής και της αλλοδαπής, σε αποφοίτους Β/θμιας εκπαίδευσης, καθώς και σε εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης (μόνιμοι, αναπληρωτές και ωρομίσθιοι).

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Διγλωσσία και διδασκαλία της νέας ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας» έχει ως στόχο:

• την επικαιροποίηση των γνώσεων που οι συμμετέχοντες έχουν λάβει στις προπτυχιακές τους σπουδές, σχετικά με θέματα Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας, Διγλωσσίας και διδακτικής μεθοδολογίας της νέας ελληνικής σε πολύγλωσσα περιβάλλοντα,
  • την παροχή εξειδικευμένων γνώσεων στη διδασκαλία της νέας ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας,
  • τη σε βάθος ενημέρωση σε εξειδικευμένα θέματα Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας και Διγλωσσίας,
  • την εμβάθυνση σε θέματα σχεδιασμού εκπαιδευτικού υλικού για τη διδασκαλία της ελληνικής σε αλλόγλωσσους πληθυσμούς.

Το προτεινόμενο πρόγραμμα στηρίζεται στις αρχές της εκπαίδευσης ενηλίκων και υιοθετεί σύγχρονες και καινοτόμες μεθόδους εκπαίδευσης και συγκεκριμένα τις διαδικασίες της εξ’ αποστάσεως εκπαίδευσης.

Βρείτε εδώ όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για την εγγραφή σας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Διγλωσσία και διδασκαλία της νέας ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας» και συμπληρώστε online την αίτηση σας.

Το συνολικό κόστος συμμετοχής, το οποίο καλύπτει το σύνολο της εκπαίδευσης για την απόκτηση της Βεβαίωσης Παρακολούθησης, ανέρχεται στα 600€.

25 Μαΐου 2017 έως 15 Σεπτεμβρίου 2017

Παράταση υποβολής αιτήσεων

Εώς 25 Σεπτεμβρίου 2017

Έναρξη Επιμόρφωσης

Οκτώβριος 2017 – Φεβρουάριος 2018
(Α΄ κύκλος)
και
Φεβρουάριος 2018 – Ιούνιος 2018
(Β΄ κύκλος)

Την επιστημονική εποπτεία του προγράμματος έχει η κ. Γεωργία Ανδρέου, καθηγήτρια Γλωσσολογίας του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, η οποία φέρει την ευθύνη για τον σχεδιασμό, υλοποίηση και παρακολούθηση της ακαδημαϊκής διαδικασίας του συγκεκριμένου εκπαιδευτικού προγράμματος. Διδάσκων στο εν λόγω πρόγραμμα θα είναι ο επίκουρος καθηγητής Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου, κ. Ιωάννης Γαλαντόμος.