paesic_thumb

Το ευρωπαϊκό πρόγραμμα “PAESIC – Pedagogical Approaches for Enhanced Social Inclusion in the Classroom” έχει στόχο την υποστήριξη των εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης στην ενίσχυση της κοινωνικής ένταξης ατόμων με μεταναστευτικό υπόβαθρο, συμβάλλοντας στην αντιμετώπιση της διαφορετικότητας, της οικειοποίησης κοινών αξιών και της μη διάκρισης μέσω δραστηριοτήτων εκπαίδευσης και κατάρτισης.

Το εν λόγω πρόγραμμα στοχεύει επίσης να προωθήσει τις διαπολιτισμικές ικανότητες των εκπαιδευτικών αντιμετωπίζοντας θέματα τυχών διακρίσεων, τον διαχωρισμό και τον ρατσισμό.

Προωθώντας την κοινωνική ένταξη στην τάξη, θα βελτιώσει την πρόσβαση, τη συμμετοχή και τις μαθησιακές επιδόσεις των μειονεκτούντων εκπαιδευομένων, ιδίως των εκπαιδευομένων με μεταναστευτικό και προσφύγικο υπόβαθρο, μειώνοντας έτσι τις ανισότητες στα μαθησιακά αποτελέσματα.

Συντονιστής εταίρος του προγράμματος είναι το University College of Northern Denmark με το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας να αποτελεί βασικό και περήφανο εταίρο.

Μείνετε συντονισμένοι για περισσότερες πληροφορίες και δράσεις.